Project Description

Jana Novotná: „Ta bolest přejde!“ Aneb jak předejít zranění

“Ta bolest přejde… si obvykle říkám, když mě něco bolí. Ale fakt přejde? Bolí svaly, protože jsem odchodila kvalitní trénink, posílila nové partie, které nejsou zvyklé, a proto to bolí. Když to ale bolí déle, tak si na bolest zvyknu a neřeším ji. Když to bolí přes 2 týdny a já přestávám i dobře běhat, ozvu se, ale už je pozdě. Natržený zadní sval, spoustu kvalitní práce za mnou, ale nutná 2 týdenní rekonvalescence. “Měla jsem tohle zapotřebí?” Diagnostika mi to ukazuje jasně. Potlačuju svoje tělo, bolest a jedu na výkon a chtíč dřít. Nemá to ale smysl. Kdybych řekla hned, že mě něco bolí, mohla jsem teď trénovat normálně a nemusela jenom lehce klusat a přijít o kvalitní trénink. Ponaučení pro příště.”

Graf č.1 Výsledek diagnostiky Psychické energie ukazuje, že Jana je ve stavu, kdy si nepřipouští signály svého těla. Je plně koncentrovaná na svůj trénink a na závod. Pomalu jí narůstá únava a od svého okolí, trenérky, nyní potřebuje podporu.

“Bolí mě svaly a šlachy ruky z posilovny… Stejná situace je tu, fyzický trend v diagnostice zůstává stejný, jedu na výkon. První posilovna po posezónní pauze. Šly jsme toho hodně, je jasný, že to bude následující dny bolet. Ruce mě fakt bolí, ale to je přece jasný a to zápěstí bylo jednou zlomený, tak je namožený. Po 10 dnech neustálé bolesti už začínám pochybovat, že je to jenom z posilovny, možná se něco děje, ale dám tomu ještě čas, třeba to přejde. U kliků to bolí, tak je chodit nebudu. Dny ubíhají, zápěstí bolí, bolí mě držet telefon, je obtížné udržet roční neteř. Po 3 týdnech je na čase to říct naší reprezentační doktorce. Natržený vaz v zápěstí, kolagenová injekce, snaha používat ruku, co nejmíň, ortéza. Tak tohle se mi zase nepovedlo! Po 5 týdnech ruka stále trochu bolí, ale zlepšuje se to. Snažím se si dávat na tu bolest pozor a doufám, že se mi povede se včas upozornit na to, že si ruka potřebuje odpočinout.

Je to o cviku, naučit se neodpálkovat bolest a mluvit o ní. Nechci být hypochondr, a proto nic neříkám, ale je to fakt dobrá cesta? Není. Mohla jsem mít na kontu o tolik víc kvalitních tréninků. Není ostuda říct, že mě něco bolí. Lepší včas než pozdě.”

Graf č.2 Trend psychické energie prozradí, jak jste na tom s únavou i schopností koncentrovat se v daný okamžik. Anebo jestli se blíží nebo neblíží hrozba v podobě zranění.

KONTAKTUJTE NÁS

Jana Novotná
atletka

V celosvětovém žebříčku drží aktuálně 59. příčku v sedmiboji v kategorii žen od 20 do 22 let, s dosaženými 1085 body. Je členkou klubu Atletika USK Praha. Zároveň studuje psychologii na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Dlouhodobě se věnuje své mentální přípravě a již několik let používá diagnostiku SportMind. Při svém tréninku i závodění jde často “za hranice svého těla”. Protože takhle to sportovci dělají. Musí, aby dosáhli vysněných výsledků. Tento přístup má ale také rizika. Rizika, která jdou uhlídat, a díky tomu dlouhodobě dosahovat výsledků ještě lepších. Jak?

Mezi dosavadní úspěchy Jany patří například 1. místo v sedmiboji na Mistrovství ČR v kategorii žen z roku 2019 nebo 1. místo a překonaný národní rekord v roce 2016 v halovém pětiboji v kategorii dorostenek.