Americký i finský úspěch českých hokejistů pojistila mentální příprava

Stříbro z Finska a bronz z Ameriky. Takové jsou poslední úspěchy české hokejové U17, které si svěřenci Petra Hakena odváží z turnajů World Hockey Challenge v USA a Five Nations ve Finsku. Medailí se čeští reprezentanti dočkali po dlouhé době, ty poslední sbírali v roce 2006. Nyní mladé hokejisty k medailovým úspěchům přivedlo perfektní vedení kouče Petra Hakena i poctivá práce realizačního týmu s mentální přípravou sportovců.

Petr Haken začal spolupracovat s týmem SportMind v červnu roku 2016. Pomoc s mentální přípravou je pro realizační tým poměrně složitou záležitostí, protože tým se během sezóny neustále mění a pohromadě je jen na kempech a přípravě na klíčové turnaje. Trenéři mají tím pádem velmi malou možnost ovlivnit mentalitu hráčů a musí se soustředit na krátké časové úseky, když jsou s nimi na kempu nebo na výjezdu na turnaj.

Na prvním kempu byla provedena diagnostika celého týmu zaměřená na poznání osobnostních charakteristik hráčů, jako vstupní krok pro zahájení práce na přípravě na klíčové turnaje sezóny. Výsledky ukázaly, že je potřeba připravit realizační tým a především trenéry na to, aby byli schopni týmu pomoct zvítězit nad silnějšími týmy, jako jsou Rusko, Kanada nebo USA.

“Sestavili jsme s trenéry plán na to, jak pracovat s týmem v přípravě na důležité zápasy v rámci kempů a v přípravě na neoficiální mistrovství světa kategorie U17,” popisuje spolupráci CEO of SportMind, Jiří Šimonek a dodává: “Nakonec se výborná spolupráce s realizačním týmem projevila tím, že tým byl připraven klíčové utkání turnaje zvládnout a opravdu během turnaje své výsledky otočit.”

Trefně popisoval servr hokej.cz překvapivý zvrat neoficiálního mistrovství světa: “Čeští hokejisté do 17 let sice v základní skupině turnaje World Hockey Challenge nezískali ani bod, ale v klíčovém čtvrtfinále dokonale zaskočili favorizované Rusko.”
Své k tomu dodává i Petr Haken, který kvituje celý proces mentální podpory: “SportMind nám umožnil rychle se přizpůsobit situaci a celému turnaji. Začali jsme porážet týmy, které jsme dříve nemohli dostat ani pod tlak.”

Ještě blíže vítězství byla česká reprezentační sedmnáctka ve Finsku, kde nakonec podlehla Švédům v nájezdech. Předtím ale odvedla parádní výkony a porazila týmy jako jsou USA či Rusko.