Se SportMind k první bronzové medaili

Bronzovou medaili si vyveslovaly srbské kajakářky sestry Moldanovy na evropském šampionátu 2014 v double kajaku. Dopomohla jim k tomu dlouhodobá práce s vlastní psychikou a pravidelná diagnostika SportMind.

Navzdory svému obrovskému talentu a velké fyzické síle se srbská kajakářka Nicolina Moldovanová potýkala s velkými problémy při přechodu z kategorie juniorů do kategorie žen. Potíže se objevovaly vždy před důležitým výkonem, ale i během závodů, kdy se jí podle jejich vlastních slov zablokovalo celé tělo.

“V polovině závodu dostala křeče do půlky těla, nemohla veslovat, zůstávala stát a závod nakonec nedojela,” popisuje nepříjemné stavy sportovní psycholožka Marijana Mladenovič, která se více než půl roku usilovně snažila spolu se srbskou reprezentantkou problém odstraňovat.

Psychický stav zjišťovala sportovní psycholožka vždy pomocí rozhovoru a standardizovaného dotazníku (CSAI-2). “Před závody se kajakářka zdála být vždy připravená, ale bloky se během závodů opakovaly. Po závodech často přiznávala, že cítila určité příznaky, které si ale nepřipouštěla, např. napětí v břiše,” vzpomíná Mladenovič.

Nikolína

Hlubší vysvětlení stavů před závody konečně přinesla diagnostika SportMind. Výsledky diagnostiky ukázaly, jak se závodnice před důležitým startem přestává koncentrovat na závod samotný, a veškerou energii jí bere vlastní strach. “Byly to pocity strachu, které naprosto ochrnuly její mysl, doslova vypnuly celé tělo závodnice,” říká sportovní psycholožka, které se nakonec povedlo vybrat vhodné intervenční techniky k odstranění problémů. “Vždy, když se tyto výsledky u Moldovanové objevily, zkoušely jsme odjet z areálu závodiště třeba i těsně před závodem, zapojily jsme do přípravy na závod například speciální relaxační cvičení.” Po čtyř měsíční práci se SportMind dorazila konečně do týmu odměna. Kajakářky získaly svou první velkou medaili, svůj první evropský bronz!

Na podzim roku 2014 pak pomoc SportMind dále pokračovala a Nicolina dosáhla prvního individuálního úspěchu, když si dojela pro stříbrnou medaili v singl kajaku.